in

Po čemu je poznata Rumunjska? 10 najvećih znamenitosti

Shutterstock

Rumunjska, zemlja smještena u jugoistočnoj Europi, privlači posjetitelje svojom bogatom poviješću i raznolikim krajolikom. Ova država, članica EU-a i NATO-a, nudi jedinstvenu mješavinu prirodnih ljepota i kulturne baštine.

Rumunjska je najpoznatija po Transilvaniji, regiji koja je inspirirala priču o grofu Drakuli. Zemlja se ističe srednjovjekovnim dvorcima, netaknutom prirodom Karpata, živopisnim selima i očuvanim narodnim običajima. Također je poznata po glavnom gradu Bukureštu, često nazvanom “Mali Pariz” zbog njegove arhitekture.

Osim povijesnih znamenitosti, Rumunjska nudi i moderne atrakcije. Crno more privlači turiste svojim plažama, dok skijališta u Karpatima pružaju zimske radosti. Rumunjska kuhinja i gostoljubivost lokalnog stanovništva dodatni su razlozi za posjet ovoj fascinantnoj zemlji.

1. Dvorac Bran

Dvorac Bran
Shutterstock

Dvorac Bran smješten je u srcu Transilvanije, samo 30-ak kilometara od grada Brašova. Ova impozantna građevina jedan je od najpoznatijih simbola Rumunjske.

Sagrađen u 14. stoljeću, Bran je izvorno služio kao vojna utvrda za obranu od Otomanskog Carstva. Kasnije je postao granična kontrolna točka između Transilvanije i Vlaške.

Dvorac privlači preko 500.000 posjetitelja godišnje. Mnogi dolaze zbog njegove povezanosti s legendom o Drakuli, iako nema povijesnih dokaza da je Vlad Tepeš ikada boravio ovdje.

Unutrašnjost dvorca odiše mističnom atmosferom. Posjetitelji mogu istražiti labirint hodnika, malih prostorija i velikih dvorana. Gotički stil arhitekture dodatno pojačava tajanstveni ugođaj.

Posebno je popularan oko Noći vještica, kada interes za ulaznicama značajno raste. Mnogi turisti dolaze doživjeti “najstrašniju noć u godini” u autentičnom okruženju.

Dvorac Bran nije samo turistička atrakcija. On je i važan dio rumunjske kulturne baštine. Predstavlja spoj povijesti, arhitekture i folklora koji privlači ljude iz cijelog svijeta.

2. Dvorac Peleș

Dvorac Peleš jedan je od najljepših dvoraca u Rumunjskoj. Smješten je na prekrasnoj lokaciji u Karpatima, blizu gradića Sinaje, oko 130 kilometara sjeverno od Bukurešta.

Ovaj neorenesansni dragulj izgrađen je krajem 19. stoljeća kao ljetna rezidencija rumunjske kraljevske obitelji. Svojim raskošnim izgledom i bogatom poviješću, Peleš privlači brojne posjetitelje iz cijelog svijeta.

Unutrašnjost dvorca oduševljava luksuznim detaljima. Svaka prostorija uređena je u drugom stilu, od talijanskog renesansnog do njemačkog baroka. Posebno se ističe Velika oružarnica s više od 4000 komada srednjovjekovnog i modernog oružja.

Dvorac Peleš bio je vrlo napredan za svoje vrijeme. Imao je centralno grijanje i električnu rasvjetu, što ga čini prvim takvim dvorcem u Europi. Čak je i pokretni stakleni krov omogućavao uživanje u zvjezdanom nebu.

Osim po svojoj arhitekturi, Peleš je poznat i po prekrasnim vrtovima koji ga okružuju. Šetnja zelenim oazama s fontanama i skulpturama savršen je način za uživanje u ljepoti ovog mjesta.

Za ljubitelje povijesti i arhitekture, posjet dvorcu Peleš je obavezna stanica pri putovanju Rumunjskom. Njegova ljepota i bogata priča čine ga pravim biserom europske kulturne baštine.

3. Palača Parlamenta

Palača Parlamenta
Shutterstock

Palača Parlamenta u Bukureštu simbol je rumunjske arhitekture i moći. Ova impresivna građevina druga je najveća administrativna zgrada na svijetu, odmah nakon Pentagona.

Izgradnja je započela 1984. godine pod vodstvom komunističkog vođe Nicolaea Ceaușescua. Palača se prostire na nevjerojatnih 330.000 četvornih metara i ima više od 1000 prostorija.

Težina zgrade iznosi čak 4,1 milijun tona. Njezina veličina i raskoš odražavaju megalomaniju tadašnjeg režima. Unutrašnjost je ukrašena mramorom, kristalnim lusterima i raskošnim tepisima.

Danas se u Palači Parlamenta nalazi rumunjski parlament. Dijelovi zgrade otvoreni su za javnost kroz organizirane ture. Posjetitelji mogu vidjeti neke od najimpresivnijih prostorija i naučiti o povijesti ove jedinstvene građevine.

Zanimljivosti o Palači Parlamenta:

  • Ima 12 katova iznad zemlje i 8 podzemnih razina
  • Sadrži 480 lustera i 1.409 stropnih svjetiljki
  • Za gradnju je utrošeno 1 milijun kubičnih metara mramora
  • Godišnji troškovi održavanja iznose oko 6 milijuna eura

Palača Parlamenta ostaje kontroverzni spomenik rumunjske povijesti, ali i popularna turistička atrakcija koja privlači posjetitelje iz cijelog svijeta.

4. Dvorac Corvin

Dvorac Corvin

Dvorac Corvin, smješten u Transilvaniji, jedan je od najimpresivnijih srednjovjekovnih dvoraca u Rumunjskoj. Poznat je i pod imenima Castelul Huniazilor, Castelul Corvinilor ili Castelul Hunedoara.

Ova gotičko-renesansna građevina svrstava se među sedam čuda Rumunjske. Svojim veličanstvenim izgledom i burnom poviješću, dvorac privlači brojne posjetitelje iz cijelog svijeta.

Corvin se ističe svojim visokim kulama, među kojima je najpoznatija kula Nebojša. Dvorac okružuju debeli zidovi i duboki jarak, što mu daje autentičan srednjovjekovni izgled.

Kroz povijest, dvorac je promijenio čak 22 vlasnika. U 18. stoljeću postao je vlasništvo Habsburgovaca, koji su ga koristili kao skladište za željezne proizvode.

Sredinom 20. stoljeća, dvorac je doživio značajnu obnovu. Nakon toga, otvoren je za javnost kao muzej. Posjetitelji mogu istraživati raskošne odaje, tajne prolaze i zanimljive artefakte.

Corvin je obavijen mnogim legendama. Jedna od njih govori o zatočenicima koji su iskopali bunar u dvorištu, nadajući se slobodi. Ove priče dodatno pojačavaju mističnu atmosferu dvorca.

Za ljubitelje povijesti i arhitekture, Dvorac Corvin je nezaobilazna destinacija u Rumunjskoj. Njegova impozantna pojava i bogata prošlost ostavljaju snažan dojam na svakog posjetitelja.

5. Crna crkva u Brașovu

U samom srcu Brașova stoji impozantna Crna crkva. Ova gotička građevina najveća je protestantska crkva u istočnoj Europi. Njezina veličina i tamni zidovi privlače poglede svih posjetitelja.

Crkva je izvorno nosila ime Crkva sv. Marije. No, nakon velikog požara 1689. godine, zidovi i krov pocrnili su od dima. Otada je poznata kao Crna crkva.

Ova fascinantna građevina krije mnoge zanimljivosti:

  • Starost: preko 500 godina
  • Visina tornja: 65 metara
  • Kapacitet: 5000 vjernika
  • Orgulje: najveće u jugoistočnoj Europi

Crna crkva nije samo vjerski objekt. Ona je simbol grada i njegovo povijesno blago. Turisti je često posjećuju zbog njezine arhitekture i zanimljive prošlosti.

Na zidovima crkve vidljivi su tragovi burne povijesti. Rupe od metaka podsjećaju na ratna vremena koja su pogodila ovaj kraj. Unatoč tome, crkva i dalje ponosno stoji.

Unutrašnjost crkve krasi bogata zbirka umjetnina. Tu se mogu vidjeti vrijedni oltari, freske i tapiserije. Posebno je dojmljiv veliki brončani krstionica iz 15. stoljeća.

6. Sighisoara Citadela

Sighisoara u Rumunjskoj
Shutterstock

Sighisoara Citadela smještena je u srcu Transilvanije, u Rumunjskoj. Ova nevjerojatna utvrda datira iz 12. stoljeća i pravo je remek-djelo srednjovjekovne arhitekture.

Citadela se uzdiže na brdu, okružena zidinama koje su stoljećima štitile grad. Njezin najpoznatiji simbol je 64 metra visok sat-toranj iz 13. stoljeća. Danas taj toranj služi kao muzej povijesti, privlačeći posjetitelje željne znanja o prošlosti ovog mjesta.

Unutar zidina Citadele nalazi se čitav mali grad. Uske kamene ulice vode do šarenih kuća i crkava koje odišu poviješću. Svaki korak otkriva novu priču iz prošlosti.

Za ljubitelje oružja, tu je i poseban muzej. U njemu se mogu vidjeti razni primjerci srednjovjekovnog oružja koje su koristili vitezovi i vojnici tog doba.

UNESCO je prepoznao vrijednost Sighisoara Citadele. Godine 1999. uvrstio ju je na popis svjetske baštine, ističući njezinu iznimnu očuvanost i povijesni značaj.

Sighisoara nije samo muzej na otvorenom. To je živi grad u kojem ljudi i danas stanuju i rade. Posjetitelji mogu uživati u autentičnom doživljaju života u srednjovjekovnom gradu, uz moderne sadržaje.

7. Delta Dunava

Delta Dunava, druga po veličini delta u Europi, pravi je biser rumunjske prirode. Smještena na ušću Dunava u Crno more, ova vodena oaza prostire se na impresivnih 5.800 kvadratnih kilometara.

Ovo jedinstveno područje dom je nevjerojatnoj raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta. Više od 300 vrsta ptica i 45 vrsta slatkovodnih riba pronalazi utočište u njezinim močvarama, jezerima i kanalima.

UNESCO je prepoznao vrijednost ove prirodne ljepote i uvrstio je na popis svjetske baštine. Posjetitelji mogu uživati u vožnji tradicionalnim čamcima kroz labirint vodenih putova, promatrajući pelikane, čaplje i orlove u njihovom prirodnom okruženju.

Delta Dunava nije samo raj za ljubitelje prirode, već i važno gospodarsko područje. Ribarstvo i ekoturizam glavni su izvori prihoda za lokalno stanovništvo.

Tablica: Zanimljivosti o Delti Dunava

ČinjenicaDetalj
Površina5.800 km²
Vrste pticaViše od 300
Vrste riba45
UNESCO statusSvjetska baština

Očuvanje ovog ekosustava ključno je za budućnost regije. Rumunjska ulaže napore u održivi razvoj i zaštitu Delte Dunava, osiguravajući da generacije koje dolaze mogu uživati u njezinoj ljepoti.

8. Poiana Brașov

Skijališta i planine
Unsplash

Poiana Brașov je najpoznatije skijalište u Rumunjskoj. Smješteno je u Južnim Karpatima, samo 12 km od grada Brașova. Ovo prekrasno odredište osnovano je davne 1895. godine.

Skijalište se nalazi na nadmorskoj visini od 1000 do 1200 metara. Ski staze se protežu do oko 1800 metara nadmorske visine, pružajući sjajne uvjete za zimske sportove.

Poiana Brașov privlači mnoge ljubitelje skijanja i snowboardinga. Zimi je ovo mjesto puno života, s turistima koji uživaju u snježnim aktivnostima i prekrasnom planinskom krajoliku.

Ljeti, Poiana Brașov se pretvara u raj za planinare i ljubitelje prirode. Posjetitelji mogu uživati u šetnjama, planinarenju i prekrasnim pogledima na okolne planine.

Do Poiana Brașova lako je doći. Redovni autobusi voze iz grada Brașova, što ga čini dostupnim odredištem za dnevne izlete ili duže boravke.

Osim sportskih aktivnosti, Poiana Brašov nudi i ugodan odmor. Tu su hoteli, restorani i barovi gdje gosti mogu uživati nakon dana provedenog na snijegu ili u prirodi.

9. Veselo groblje

Veselo groblje u selu Săpânța na sjeveru Rumunjske jedinstveno je mjesto koje privlači znatiželjne posjetitelje iz cijelog svijeta. Ovo neobično groblje ističe se živopisnim bojama i šaljivim epitafima na nadgrobnim spomenicima.

Umjesto tmurne atmosfere, ovdje vas dočekuje paleta jarkih boja, posebno plava koja dominira na drvenim križevima. Svaki križ ukrašen je naivnim slikama koje prikazuju scene iz života pokojnika ili način na koji su preminuli.

Epitafi na spomenicima često su duhoviti i iskreni, ponekad čak i satirični. Oni pričaju priče o životu pokojnika, njihovim hobijima, zanimanjima, pa čak i manama. Ovakav pristup smrti odražava jedinstvenu filozofiju lokalnog stanovništva koje smrt vidi kao novi početak, a ne kraj.

Veselo groblje
Unsplash

Veselo groblje započeo je lokalni umjetnik Stan Ioan Pătraş 1935. godine. Njegova vizija pretvorila je groblje u muzej na otvorenom i važnu turističku atrakciju Rumunjske. Danas groblje broji više od 800 šarenih križeva koji svjedoče o bogatoj povijesti zajednice.

Posjetitelji mogu šetati grobljem, čitati zanimljive epitafe i diviti se kreativnim prikazima života pokojnika. Ovo mjesto nudi jedinstven uvid u kulturu i tradiciju regije Maramureş, istovremeno slaveći život na neobičan i veseo način.

10. Alba Carolina Citadela

Alba Carolina Citadela impresivna je zvjezdasta utvrda smještena u gradu Alba Iulia u Rumunjskoj. Izgrađena je između 1715. i 1738. godine i najveća je citadela u zemlji.

Ova veličanstvena građevina ima bogatu povijest. Na mjestu gdje se danas nalazi, nekad su stajale druge dvije utvrde – rimski kaštel Legio XIII Gemina i srednjovjekovna citadela Bălgrad.

Unutar zidina citadele posjetitelji mogu uživati u:

  • Zelenim vrtovima punim cvijeća
  • Restoranima i terasama
  • Muzejima
  • Arheološkim parkovima

Zapadnim dijelom utvrde dominiraju dvije katedrale: rimokatolička katedrala i katedrala krunidbe. Ove građevine dodatno obogaćuju arhitektonsku ljepotu kompleksa.

Alba Carolina Citadela kroz povijest je imala važne uloge. Služila je kao:

  • Kraljevska utvrda
  • Biskupsko sjedište
  • Prijestolnica autonomne kneževine
  • Vojna garnizona

Zbog svog značaja, Alba Iulia je tijekom svih povijesnih razdoblja bila glavno političko, upravno, vjersko, kulturno i vojno središte Transilvanije.

Danas je ova impozantna citadela popularna turistička atrakcija. Posjetitelji mogu istražiti njezine bedeme, uživati u prekrasnim vrtovima i naučiti više o bogatoj povijesti ovog jedinstvenog mjesta.

po čemu je poznata slovenija

Po čemu je poznata Slovenija? 10 najvećih atrakcija

po čemu je poznata austrija

Po čemu je poznata Austrija? Alpe, klasična glazba, dvorci