Dok je Grčka nadaleko poznata po svojoj fascinantnoj povijesti, očaravajućim otocima i veličanstvenom vremenu, također je poznato da ima neke od najukusnijih jela i deserata na svijetu! Uz prastare recepte, grčka je kuhinja bila pod utjecajem bliskoistočne, talijanske i otomanske kulture.
Svježe povrće, riba, maslinovo ulje, vino, meso i žitarice imaju vrlo značajnu ulogu u ovim grčkim jelima, isto kao i sir, kruh, masline, začinsko bilje i jogurt. Stoga, u nastavku se nalaze neka najbolja grčka jela i deserti.
Grčka jela
Grčka musaka
Musaka je kremasto ukusno grčko jelo od začinjenog mesa (junetine ili janjetine) kuhanog u umaku od rajčice, a potom poslaganog pečenim patlidžanom i bešamel umakom. Ovo je jedno od vrhunskih tradicionalnih grčkih jela.
Grčka papoutsakia (punjeni patlidžani)
Papoutsakia su punjeni patlidžani koji se peku dok ne omekšaju, a zatim se pune mesnim umakom od rajčice, preliju bešamelom i sirom i peku dok ne dobiju lijepu zlatnu boju. Ovo grčko jelo zove se papoutsakia (cipelice) jer svojim oblikom podsjeća na cipelice. Zbog svojih sastojaka i okusa, ovo grčko jelo vrlo podsjeća na musaku.
Pastitsio (grčke lazanje)
Pastitsio je još jedno tradicionalno grčko jelo koje se sastoji od zapečenih slojeva tjestenine, sočne mljevene govedine, bešamela i umaka od rajčice, prelivenog topljenim sirom. Mljevena junetina se kuha u umaku od rajčice zajedno sa začinima. Ovaj tradicionalni grčki recept nazivaju i “grčke lazanje”, jer njegov goveđi umak ima sličan okus talijanskom bolognese umaku.
Souvlaki (Gyros)
Suvlaki se smatra jednim od najpopularnijih grčkih jela. Vrlo važna stvar koju morate imati na umu kod ovog grčkog jela je da sve ovisi o mjestu gdje ga kupujete. Gotovo svaki restoran ima svoj jedinstveni recept, a budući da je kvaliteta mesa i umaka jako važna, zasigurno nemaju svi isti okus.
Souvlaki se može poslužiti ili zamotan u pitu ili na tanjuru s bilo kojim mesom po želji, uz pomfrit, zelenu salatu, rajčice i njegov prepoznatljivi umak.
Soutzoukakia (grčke mesne okruglice)
Soutzoukakia su kobasice napravljene od mješavine mljevene svinjetine i junetine, kumina i maslinovog ulja koje se kuhaju u umaku od crnog vina. Ove grčke mesne okruglice poslužuju se s rižom kao prilogom. Soutzoukakia su vrlo zasitne i savršene za hladne zimske dane.
Stifado (grčki goveđi gulaš)
Stifado je tradicionalni grčki goveđi gulaš koji se kuha s rajčicama, lukom, cimetom, octom ili crnim vinom i raznim začinima i biljem. Tradicionalno se ovo grčko jelo poslužuje s rižom, čipsanim krumpirom, hilopittesom (tjesteninom od jaja) ili orzo/kritharaki tjesteninom. Za hladne zimske dane poslužuje se uz pire krumpir za izdašan i topli obrok.
Tomatokeftedes (popečci od rajčice)
Tomatokeftedes ili popečci s rajčicama tradicionalno su predjelo na otoku Santoriniju. Napravljeni od kockica rajčice, luka, mente i feta sira, ovi mali zalogaji raja pružaju jedinstvenu kombinaciju okusa. Zbog vulkanske prirode otočkog tla, lokalne rajčice imaju nevjerojatnu teksturu, što čini najbolje popečke od rajčica.
Tzatziki
Tzatziki je klasičan grčki umak/predjelo od procijeđenog jogurta, češnjaka, krastavca, maslinovog ulja, svježeg kopra i ponekad soka od limuna. Ovo grčko predjelo je jednostavno i lagano za pripremu, a savršeno ide uz gotovo svako jelo.
Kolokithokeftedes (pržene kuglice od tikvica/tikvica)
Kolokithokeftedes je popularno kretsko predjelo koje će hipnotizirati vaše nepce svojom aromatičnom teksturom. Predjelo se sastoji od tikvica, svježe mente, feta sira i ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Ove kuglice od tikvica poslužuju se s tzatzikijem ili običnim umakom od jogurta.
Giouvetsi (Goveđi paprikaš s orzo tjesteninom)
Grčki giouvetsi priprema se od orzo tjestenine, luka, crnog vina, ukusnog umaka od rajčice i govedine. Čini savršeno nedjeljno obiteljsko grčko jelo!
Grčka salata ili choriatiki
Omiljena za sve Grke upravo je choriatiki salata, koja je obavezna uz gotovo svaki obrok. Ova grčka salata pravi se od krastavca, maslina, rajčice i velikog komada feta sira. Dressing je ostavljen svakome po želji, stoga svaki restoran uz salatu poslužuje maslinovo ulje, sol, ocat i papar. Choriatiki se tradicionalno jede kao predjelo, ali može biti i odličan prilog.
Kleftiko
Kao i plodovi mora, janjetina je specijalitet Grčke, a njihova jela od janjetine prilično su izuzetna.
Ovo tradicionalno grčko jelo je janjetina kuhana u laganoj pećnici prelivena maslinovim uljem, limunovim sokom i češnjakom. Recept je izvorno bio predviđen za zemljanu pećnicu za zadržavanje dima i topline.
Riječ ‘kleftiko’ prevodi se kao ‘ukraden’, a ime za ovo grčko jelo navodno potječe od Klefta (potomaka Grka koji su bili protuosmanski ustanici) koji su krali janjetinu i kuhali meso u skrivenim podzemnim pećnicama kako bi zapečatili mirise i okuse i izbjegli da ih uhvate.
Ggrča gemista (punjeno povrće s rižom)
Gemista je tradicionalno domaće grčko jelo koje uključuje rajčice punjene rižom, raznim začinskim biljem i mljevenim mesom (meso može biti isključeno). Možete eksperimentirati s različitim vrstama bilja i začina, a umjesto rajčica možete koristiti različite vrste povrća, poput krumpira ili zelene paprike.
Grčka juha od graha ili fasolada
Iako nije toliko poznato u svijetu, još jedno tradicionalno grčko jelo je ova jednostavna i izdašna juha od bijelog graha pod nazivom ‘fasolada’. Recept se sastoji od graha, pasirane rajčice, mrkve, celera i luka. Često se aromatizira lovorovim lišćem, peršinom i majčinom dušicom.
Horta (lisnato kuhano zelje)
Horta je klasično grčko jelo od povrća u Grčkoj koje se sastoji od lagano kuhanog lisnatog povrća, uključujući vleeta, cikoriju, maslačak ili senf, začinjeno i posluženo s limunom ili octom i maslinovim uljem.
Tirokroketes (pržene kuglice od sira)
Tirokroketes (pržene kuglice od sira) je grčko jelo za sve ljubitelje sira. Obično se jede kao predjelo, a ovi su ukusni mali zalogaji napravljeni od kombinacije raznih sireva, graviere, fete i gaude, koji se zatim, prije prženja, pomiješaju s krušnim mrvicama.
Briam (pečeno povrće)
Briam je grčko jelo od povrća (savršeno za vegetarijance) koje se sastoji od tikvica, patlidžana i krumpira pomiješanih s umakom od rajčice i ukrašeno origanom. Povrće se aromatizira češnjakom i lukom, premaže maslinovim uljem, a zatim zapeče kako bi se dobilo ukusno grčko jelo mediteranskog okusa.
Saganaki (prženi sir)
Pozor ljubitelji sira! Ovo grčko predjelo će vam se svidjeti. Trebat će vam manje od 20 minuta da pripremite ovaj omiljeni grčki recept, koristeći samo dva sastojka—sir i brašno. Blok sira se izreže na tanke ploške i zatim udubi u brašno. Zatim se sir prži na visokoj temperaturi, dok ne dobije zlatnu koricu. Jednostavno i jako ukusno!
Gigantes (divovski grah)
Vrlo ugodan i zdrav obrok, gigantes je golemi grah pečen u umaku od rajčice i svježih začina. Ovo grčko jelo često je ukrašeno izmrvljenim feta sirom, ali čak i bez ikakvog preljeva, nije za propustiti.
Dolmades (punjeno lišće vinove loze)
Dolmades je odlično vegetarijansko grčko jelo koje je popularno u svim grčkim restoranima diljem svijeta. Napravljene su od ukusnih listova vinove loze koji se nadijevaju rižom s okusom limuna, svježim biljem i začinima. Nakon što se nadjenu, zarolaju se i kuhaju dok ne omekšaju. Listovi vinove loze mogu se zamijeniti kupusom.
Grčki deserti
Povijest, sezona i mjesto odlučujući su čimbenici grčkih slastica. Sva je grčka kuhinja pod utjecajem susjednih zemalja na istoku, poput Turske, Izraela i Libanona, čineći svako jelo spojem okusa iz mjesta koja su nekada bila Otomansko Carstvo.
Sezona također igra veliku ulogu u vrsti deserta koji se poslužuje. Ljeti se nude laganiji deserti poput halve i rizogala, a zimi ćete nakon tradicionalnih obiteljskih ručkova vjerojatno vidjeti baklavu i galaktoboureko na pari.
Većina deserata priprema se od tijesta, krupice, mlijeka i maslaca, orašastih plodova, šećera u obliku sirupa i raznih istočnjačkih začina poput cimeta, muškatnog oraščića i kardamoma.
Deserti se obično poslužuju odmah nakon ručka, kako kod kuće tako i u tradicionalnim restoranima. Uz njih gotovo uvijek ide svježe sezonsko voće, za one koji više vole neprerađeni šećer.
Najzanimljiviji aspekt grčkih slastica je to što se pripremaju drugačije u svakoj regiji zemlje. Na primjer, u nekim sjeveroistočnim dijelovima Grčke u rizogalu ili grčki puding od riže se dodaje ružina vodica. Takve male izmjene razlikuju izvorne recepte, pa se svakako isplati proputovati cijelu zemlju kako biste kušali sve izvrsne varijacije.
Grčka baklava
Baklava je jedna od klasičnih grčkih izvedbi turskog deserta. Napravljena je od više slojeva filo tijesta, sve namazano otopljenim maslacem i laganim slojem orašastih plodova, bilo pistacija ili oraha. Najbolji dio ovog deserta je svilenkasti sirup od cimeta i naranče kojim se prelije nakon pečenja.
U nekim se regijama baklava reže u obliku romba i na vrh svakog stavlja se jedan klinčić kako bi se dodatno produbio okus. Često se poslužuje zimi.
Grčka pita s kremom ili galaktoboureko
Galaktoboureko, ili grčka pita s kremom, još je jedan klasični desert. Pravi se od filo tijesta i kreme od griza. Naravno, nakon što izađe iz pećnice, slastica se prelije hladnim začinjenim sirupom.
Razlika između baklave i galaktoboureka je u tome što se potonja može poslužiti topla zimi i osvježavajuće hladna ljeti. Oba načina posluživanja jednako su ukusna i oba naglašavaju različite aspekte okusa.
Rizogalo
Rizogalo je grčka verzija pudinga od riže. To je jedno od onih jela koja imaju bezbroj varijacija diljem svijeta i svako od njih ima potpuno drugačiji okus. Ovo se grčko jelo priprema miješanjem ljepljive riže, vode, vrhnja, kardamoma, štapića cimeta i šećera.
Preliveno je još mljevenim cimetom i obično se poslužuje hladno u staklenoj zdjeli. U nekim regijama na sjeveroistoku desert se prelijeva kapljicama nježne ružine vodice, što potvrđuje njegove turske korijene. Smatra se osvježavajućom ljetnom poslasticom.
Grčka halva s grizom
U većini istočnih zemalja halva se pravi s tahinijem. Međutim, Grci su napravili verziju s dvije vrste griza i maslinovim uljem koja je jednako ukusna. Začinjen je cimetom, te koricom limuna i naranče, a ponekad sadrži i orašaste plodove poput badema i grožđica.
U nekim kasnijim varijantama sastojala se od čokolade u kombinaciji s narančom. To je desert koji se tijekom ljeta najčešće poslužuje u tradicionalnim grčkim tavernama.
Grčka pita s kremom ili bougatsa
Bougatsa je vrsta grčke pite s kremom. Pravi se od filo tijesta punjenog kremom koja sadrži griz, mlijeko i šećer. Nakon što se ispeče i ohladi, posipa se šećerom u prahu i cimetom.
To je slastica koja je posebno rasprostranjena u Solunu, drugom po veličini gradu u Grčkoj. Tamo se također može pronaći slana bougatsa, od punjene sirom do punjene mesom. Hrskavo tijesto i svježi nadjev kreme čine jednostavan i ukusan doručak ili međuobrok.
Grčka pita od naranče ili portokalopita
Portokalopita ili pita od naranče vrlo je jedinstven grčko jelo. Izgleda kao vlažni kolač, ali se pravi od zgnječenog filo tijesta, soka i korice naranče, šećera, jaja i mlijeka.
Kao i mnogi grčki deserti, sirup s okusom naranče prelijeva se na vrh nakon što se pita izvadi iz pećnice. Obično se poslužuje sa sladoledom od vanilije ili mastike. Budući da je pita dosta slatka, sladoled savršeno nadopunjuje portokalopitu.
Spoon Sweets
Ovo su vjerojatno neki od posebnih i najsvestranijih slastica. Radi se od debelo rezanog voća, vode i šećera i aromatizirano je sokom od limuna. Voće se kuha gotovo u džem, a spoj vode i šećera pretvara u rijetki sirup.
Zatim se sprema u staklenke i obično se jede izravno žlicom. Međutim, ovaj desert možete napraviti s mnogo više od voća, možete pokušati s laticama ruže, rajčicama i orasima i to su samo neki od alternativnih sastojaka koji se mogu koristiti za izradu ove slastice. Ljeti se poslužuje uz jogurt.
Loukoumades
Loukoumades su grčka verzija prženih kuglica od tijesta; čak se može reći da su poput francuskih beigneta. Rade se od brašna, kvasca, ulja i malo meda, sve se sjedini i prži u neutralnom ulju.
Zatim se u klasičnijoj verziji preliju medom, cimetom i orasima. Postoje mnoge kombinacije koje vrijedi isprobati; na primjer, možete ih preliti sirom ili napuniti čokoladom i preliti pistacijom.
Melomakarona
Melomakarona su tradicionalni grčki božićni – uglavnom zimski – kolačići s medom. Rade se od brašna, krupice, ulja, narančine korice i začina – uglavnom cimeta, muškatnog oraščića i klinčića.
Nakon što su pečeni, natope su začinjenim sirupom i preliju medom i orasima. Kao i kod gotovo svakog grčkog deserta, njihove varijacije uključuju čokoladu, a ponekad i kestene.
Kourabiedes
Kourabiedes je također grčki desert koji se pravi oko Božića. Mogli bi se opisati kao kolačići koji izgledaju kao snježne kugle od badema jer sadrže listiće badema, brašno, šećer, maslac, liker od gorkog badema i dašak ružine vodice.
Nakon pečenja preliju se šećerom u prahu. Pune su mrvičaste i hrskave teksture i čine sveukupno ugodan blagdanski desert.
Panoramski trokuti
Panorama trokuti su u biti filo stošci punjeni kremom. Njihovo ime potječe iz područja Soluna koje se zove Panorama. Filo tijesto oblikuje se u trokutaste kornete i puni mliječnom kremom od maslaca. Nakon što se izvade iz pećnice, umaču se u jednostavan sirup.
Nakon sastavljanja svih sastojaka i punjenja trokuta, ponekad se zdrobe pistacije i posipaju po gotovo razlivenoj kremi. Najukusniji su kada se na par sati ohlade u hladnjaku, a samim time prave fenomenalnu ljetnu poslasticu.
Grčka loukoumia
Loukoumia je grčki naziv za lokum. Iako izvorno dolaze iz Turske, poslužuju se i na otocima u istočnom dijelu Egejskog mora, blizu turskih obala.
To je desert veličine zalogaja napravljeni od želatine, kukuruznog škroba, limunske kiseline, šećera u prahu, ružine vodice i prehrambenih boja. Izgledaju kao bomboni. Okus ružine vodice pojačan je šećerom u prahu koji se posipa po vrhu nakon kuhanja i hlađenja. Ponekad se malim kockicama dodaju orašasti plodovi kako bi se dobila hrskava tekstura i još jedan sloj složenosti okusa.