in

Kraljevine i monarhije u Europi – Kompletna lista svih 12

Kraljevine i monarhije u Europi zanimljiva su tema za sve ljubitelje povijesti i politike. Iako većina europskih zemalja danas ima republikanski sustav, monarhije i dalje postoje u nekoliko država.

U Europi trenutno postoji 12 monarhija. Od toga je 11 ustavnih monarhija, a jedna (Vatikan) je apsolutistička monarhija. Neke od poznatijih europskih monarhija su Ujedinjeno Kraljevstvo, Španjolska, Nizozemska i Švedska.

Ove monarhije imaju dugu i bogatu povijest koja seže stoljećima unatrag. Svaka od njih ima svoje jedinstvene tradicije, ceremonije i utjecaj na kulturu svoje zemlje. Pogledajmo pobliže neke od najzanimljivijih europskih kraljevskih obitelji i njihove uloge u modernom društvu.

1. Kraljevina Belgija

Belgija, smještena u srcu zapadne Europe, ponosi se statusom ustavne monarhije. Ova mala zemlja, poznata po čokoladi i pivima, ima bogatu kraljevsku povijest koja seže do 1831. godine.

Današnji vladar Belgije je kralj Philippe, koji je na prijestolje stupio 2013. godine. On nije samo figura, već ima važnu ulogu u političkom životu zemlje. Kralj imenuje premijera i ministre, iako su te odluke uglavnom formalnost.

Belgijska monarhija je jedinstvena jer kralj nosi titulu “Kralj Belgijanaca”, a ne “Kralj Belgije”. To naglašava njegovu povezanost s narodom, a ne samo teritorijem.

Kraljevska obitelj uživa veliku popularnost među Belgijancima. Često ih se može vidjeti na javnim događanjima, od otvaranja novih zgrada do sportskih natjecanja.

Zanimljivo je da belgijska monarhija ima i važnu ulogu u održavanju jedinstva zemlje. U zemlji gdje postoje jezične i kulturne razlike između Flamanaca i Valonaca, kralj služi kao simbol nacionalnog jedinstva.

Godišnji proračun za kraljevsku obitelj iznosi oko 12,5 milijuna eura. Taj novac pokriva troškove osoblja, održavanja kraljevskih rezidencija i službenih putovanja.

Palača Laeken u Bruxellesu služi kao službena rezidencija belgijske kraljevske obitelji. Ovaj prekrasni dvorac okružen je velikim parkom i botaničkim vrtom, koji su djelomično otvoreni za javnost.

palača laeken u bruxellesu, belgija

2. Kraljevina Danska

Danska je ustavna monarhija smještena u sjevernoj Europi. Na čelu države nalazi se kraljica Margareta II., koja vlada od 1972. godine. Ona je najdugovječniji vladar u Europi.

Danska monarhija jedna je od najstarijih u svijetu. Dinastija Glücksburg trenutno je na prijestolju. Zanimljivo je da članovi ove obitelji u prošlosti su vladali i Grčkom te Islandom.

Kraljevska obitelj uživa veliku popularnost među Dancima. Njihova uloga većinom je ceremonijalna, ali imaju važan utjecaj na diplomaciju i kulturu zemlje.

Danska monarhija obuhvaća i Grenland te Farske otoke. Ovi autonomni teritoriji priznaju danskog monarha kao svog poglavara države.

Godišnji troškovi danske monarhije iznose oko 13 milijuna eura. To uključuje plaće, održavanje palača i službena putovanja.

Palača Amalienborg u Kopenhagenu glavna je rezidencija kraljevske obitelji. Ovaj kompleks od četiri palače privlači brojne turiste svake godine.

palača amalienborg, kopenhagen, danska

Danska monarhija uspješno se prilagodila modernom dobu. Kraljevska obitelj aktivna je na društvenim mrežama i redovito komunicira s javnošću.

3. Kraljevina Nizozemska

Kraljevina Nizozemska je ustavna monarhija smještena u zapadnoj Europi. Ova zemlja poznata je po svojim vjetrenjačama, tulipanima i biciklima. Glavni grad je Amsterdam, ali vlada zasjeda u Haagu.

Nizozemska je dio Kraljevine Nizozemske, koja uključuje i karipske otoke Bonaire, Sint Eustatius i Sabu. Ovi otoci imaju status posebnih općina unutar zemlje.

Zemlja graniči s Njemačkom na istoku i Belgijom na jugu. Nizozemska je poznata po svojoj ravnoj topografiji i brojnim kanalima. Velika područja zemlje nalaze se ispod razine mora, što je dovelo do razvoja naprednih sustava za kontrolu poplava.

Nizozemska ekonomija je snažna i raznolika. Zemlja je poznata po poljoprivredi, posebno uzgoju cvijeća. Također je važno središte za međunarodnu trgovinu i financije.

Nizozemci su poznati po svojoj otvorenosti i toleranciji. Zemlja ima bogatu kulturnu scenu, s mnogim muzejima i umjetničkim galerijama. Amsterdam je popularna turistička destinacija, poznata po svojim povijesnim kanalima i živopisnoj atmosferi.

Nizozemska je članica Europske unije i koristi euro kao valutu. Zemlja ima visok životni standard i snažan sustav socijalne skrbi.

kraljevska palača, amsterdam, nizozemska

4. Kraljevina Norveška

Kraljevina Norveška jedna je od 12 monarhija koje još uvijek postoje u Europi. Ova skandinavska zemlja ima dugu povijest kraljevske vladavine koja seže još u 9. stoljeće.

Trenutni norveški monarh je kralj Harald V. iz dinastije Glücksburg. On je na prijestolju od 1991. godine. Zanimljivo je da kralj Harald V. polaže pravo i na grčki tron.

Norveška je ustavna monarhija, što znači da kralj ima uglavnom ceremonijalne dužnosti. Stvarnu političku moć ima izabrana vlada na čelu s premijerom.

Kraljevski moto Norveške glasi “Sve za Norvešku!”. Ovaj moto odražava duboku povezanost između monarhije i norveškog naroda.

Norveška monarhija je poznata po svojoj skromnosti i bliskosti s narodom. Članovi kraljevske obitelji često se mogu vidjeti kako koriste javni prijevoz ili bicikle.

Kraljevska palača u Oslu otvorena je za javnost tijekom ljetnih mjeseci. Posjetitelji mogu razgledati raskošne dvorane i upoznati se s bogatom poviješću norveške monarhije.

kraljevska palača u oslu, norveška

Iako je Norveška moderna i napredna zemlja, monarhija i dalje ima važnu ulogu u očuvanju tradicije i nacionalnog identiteta. Kralj Harald V. uživa veliko poštovanje među Norvežanima.

5. Kraljevina Španjolska

Španjolska je jedna od najstarijih monarhija u Europi. Ova zemlja na Pirinejskom poluotoku ima bogatu kraljevsku povijest koja seže duboko u prošlost.

Danas je Španjolska ustavna monarhija. To znači da kralj ima uglavnom ceremonijalne dužnosti, dok je stvarna moć u rukama izabranog parlamenta i vlade.

Trenutni španjolski monarh je kralj Felipe VI. On je stupio na prijestolje 2014. godine nakon abdikacije svog oca Juana Carlosa I. Felipe VI živi u Kraljevskoj palači u Madridu sa svojom obitelji.

Španjolska kraljevska obitelj ima važnu ulogu u javnom životu zemlje. Oni predstavljaju Španjolsku na međunarodnim događajima i sudjeluju u raznim svečanostima diljem zemlje.

Zanimljivo je da Španjolska ima dvije kraljevske krune. Jedna je za kralja, a druga za kraljicu. Ove dragocjene krune čuvaju se u Kraljevskoj palači i rijetko se koriste.

kraljevska palača u madridu, španjolska

Španjolska monarhija je preživjela mnoge izazove kroz povijest. Čak i danas, neki Španjolci propituju potrebu za monarhijom. No, kraljevska obitelj i dalje uživa podršku većine građana.

6. Kraljevina Švedska

Kraljevina Švedska je ustavna monarhija smještena u Sjevernoj Europi. Na čelu države nalazi se kralj Carl XVI. Gustaf, koji vlada od 1973. godine. Iako kralj ima uglavnom ceremonijalne dužnosti, njegova uloga u društvu je i dalje značajna.

Švedska monarhija ima dugu povijest koja seže do srednjeg vijeka. Današnja dinastija Bernadotte na vlasti je od 1818. godine. Zanimljivo je da je osnivač dinastije, Jean-Baptiste Bernadotte, bio francuski maršal kojeg su Šveđani izabrali za prijestolonasljednika.

Švedski kraljevski par uživa veliku popularnost među građanima. Kralj Carl XVI. Gustaf i kraljica Silvia aktivno sudjeluju u brojnim dobrotvornim akcijama i javnim događanjima. Njihova kćer, prijestolonasljednica Victoria, također ima važnu ulogu u javnom životu zemlje.

Kraljevska obitelj živi u Kraljevskoj palači u Stockholmu, koja je otvorena za javnost većim dijelom godine. Palača je impresivna građevina s više od 600 prostorija i predstavlja važnu turističku atrakciju.

kraljevska palača u stockholmu, švedska

Unatoč modernom i demokratskom društvu, Šveđani su ponosni na svoju monarhiju. Ona simbolizira kontinuitet i tradiciju, ali se istovremeno prilagođava suvremenim vrijednostima i očekivanjima.

7. Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske

Ujedinjeno Kraljevstvo je otočna država u sjeverozapadnoj Europi. Sastoji se od četiri zemlje: Engleske, Škotske, Walesa i Sjeverne Irske. Glavna posebnost ove države je njen ustavni ustroj – ustavna monarhija.

Trenutni vladar je kralj Charles III. On ima uglavnom ceremonijalnu ulogu, dok stvarnu izvršnu vlast obnaša premijer. Parlament se sastoji od dva doma: Donjeg doma i Doma lordova.

London je glavni grad i financijsko središte. Ostali važni gradovi su:

  • Birmingham
  • Manchester
  • Glasgow
  • Edinburgh

Ujedinjeno Kraljevstvo ima bogatu povijest i kulturu. Poznato je po svojoj književnosti, glazbi i sportu. Engleska Premier liga je jedna od najpopularnijih nogometnih liga na svijetu.

Ekonomija UK-a je među najjačima u Europi. Temelji se na uslužnom sektoru, posebno financijskim uslugama. Valuta je britanska funta (GBP).

Klima je umjerena, s čestim kišama. To pridonosi bujnom zelenom krajoliku po kojem je UK poznat. Lake District u Engleskoj i škotski Highlands privlače mnoge turiste svojom prirodnom ljepotom.

UK je napustio Europsku uniju 2020. godine nakon referenduma poznatog kao Brexit. To je dovelo do značajnih promjena u trgovinskim odnosima s EU.

buckinghamska palača, london

8. Veliko Vojvodstvo Luksemburg

Luksemburg je mala, ali bogata zemlja smještena u srcu Europe. Ova mala država ima zanimljivu povijest i jedinstveni status kao veliko vojvodstvo.

Luksemburg je postao autonomno veliko vojvodstvo 9. rujna 1815. godine nakon odluke Bečkog kongresa. U početku je bio u personalnoj uniji s Nizozemskom preko vladarske kuće Oranje-Nassau.

Danas je Luksemburg parlamentarna ustavna monarhija. Na čelu države je veliki vojvoda, ali njegova uloga je uglavnom ceremonijalna. Stvarnu izvršnu vlast ima vlada na čelu s premijerom.

Zastupnički dom je jednodomno zakonodavno tijelo Luksemburga. U njega se bira 60 zastupnika na općim izborima koji se održavaju svakih pet godina.

Luksemburg je prošao kroz razne vladare tijekom svoje povijesti. U 15. stoljeću bio je pod vlašću burgundskog vojvode, a kasnije je došao pod kontrolu Habsburgovaca.

Danas je Luksemburg moderna europska država i važan financijski centar. Unatoč svojoj maloj veličini, igra značajnu ulogu u Europskoj uniji i međunarodnoj politici.

luksemburg, kraljevska palača

9. Kneževina Lihtenštajn

Lihtenštajn je mala alpska kneževina smještena između Švicarske i Austrije. Ova minijaturna država ima površinu od samo 160 kvadratnih kilometara i oko 38.000 stanovnika.

Na čelu Lihtenštajna nalazi se knez iz dinastije Liechtenstein. On ima značajnu ulogu u vladanju zemljom. Knez može staviti veto na zakone i smijeniti vladu, što mu daje veliku moć.

Lihtenštajn je ustavna monarhija s parlamentarnim sustavom. Parlament bira vladu, ali knez ima zadnju riječ u imenovanju članova vlade i drugih visokih dužnosnika.

Zanimljivo je da Lihtenštajn nema vlastitu valutu. Umjesto toga, koristi švicarski franak kao službenu valutu zbog bliske ekonomske suradnje sa Švicarskom.

Ova mala kneževina poznata je po svom bogatstvu i niskim porezima. Mnoge međunarodne tvrtke imaju sjedište ovdje zbog povoljnih uvjeta poslovanja.

Lihtenštajn je član EFTA-e (Europskog udruženja za slobodnu trgovinu), ali nije dio Europske unije. Ipak, zemlja održava bliske veze s EU kroz razne sporazume.

Unatoč svojoj veličini, Lihtenštajn je uspješno očuvao svoju neovisnost i jedinstveni status kao jedna od rijetkih preostalih monarhija u Europi.

lihtenštajn, dvorac

10. Kneževina Monako

Monako je jedna od najmanjih država na svijetu, smještena na francuskoj rivijeri. Ova minijaturna kneževina prostire se na samo 2,02 kvadratna kilometra, što je čini drugim najmanjim suverenom državom nakon Vatikana.

Na čelu Monaka nalazi se knez Albert II. iz dinastije Grimaldi. Ova obitelj vlada kneževinom već više od 700 godina, od 1297. godine. Zanimljivo je da Monako, unatoč svojoj veličini, ima status suverene države s vlastitom vladom, zastavom i valutom (euro).

Monako je poznat po svojim luksuznim kockarnicama, Formuli 1 i prestižnim jahtama. Država nema poreza na dohodak, što privlači mnoge bogate pojedince da postanu njezini rezidenti.

Gospodarstvo Monaka temelji se na:

  • Turizmu
  • Bankarstvu
  • Kockanju
  • Industriji luksuznih proizvoda

Iako je Monako službeno neovisan, njegova vanjska politika usko je povezana s Francuskom. Francuska je odgovorna za obranu kneževine i imenuje trojicu kandidata za položaj državnog ministra Monaka.

Monako je dugo bio poznato utočište za porezne bjegunce iz drugih europskih zemalja. Međutim, u posljednjih nekoliko godina kneževina je poduzela korake ka većoj financijskoj transparentnosti.

monako, kraljevska palača

11. Kneževina Andora

Andora je mala europska država smještena u Pirinejima, između Francuske i Španjolske. Ova jedinstvena kneževina poznata je po svom neobičnom političkom ustroju.

Andora je jedna od najmanje poznatih monarhija u Europi. Njome vladaju dva sukneza – predsjednik Francuske i biskup španjolskog grada Urgella. Ovaj zanimljiv sustav datira još iz 13. stoljeća.

Unatoč svojoj maloj veličini, Andora ima bogatu povijest. Vjeruje se da ju je osnovao sam Karlo Veliki. Službeni jezik je katalonski, što je čini jedinom državom gdje je to glavni jezik.

Andora nije članica Europske unije, ali koristi euro kao službenu valutu. Gospodarstvo zemlje uvelike ovisi o turizmu i bankarstvu. Skijaški centri privlače mnoge posjetitelje zimi.

Ova mala kneževina ima i svoj parlament. Zove se Generalno vijeće dolina i ima 28 članova. Oni biraju predsjednika vlade koji vodi svakodnevne poslove države.

Andora je poznata i po svojoj niskoj stopi kriminala te visokom životnom standardu. Mnogi je smatraju poreznom oazom zbog povoljnih poreznih zakona.

ČinjenicaDetalj
Glavni gradAndorra la Vella
Površina468 km²
StanovništvoOko 77.000
Službeni jezikKatalonski

Iako mala, Andora je fascinantna zemlja s jedinstvenim političkim sustavom i bogatom kulturom.

12. Vatikan

Vatikan je jedinstvena država u Europi. Smješten u srcu Rima, ovaj mali grad-država predstavlja središte Katoličke Crkve. S površinom od samo 0,44 kvadratna kilometra, Vatikan je najmanja neovisna država na svijetu.

Na čelu Vatikana nalazi se papa, koji je istovremeno vjerski vođa katolika i šef države. Ovo ga čini jedinom apsolutnom izbornom monarhijom u Europi. Papa se bira doživotno, a biraju ga kardinali na posebnom sastanku zvanom konklave.

Vatikan ima svoj vlastiti ustav, zakone i institucije. Zanimljivo je da ova minijaturna država ima i svoju valutu, poštanske marke, čak i vlastitu željezničku stanicu. Službeni jezik je latinski, a uz njega se koriste talijanski i drugi jezici.

Ekonomija Vatikana temelji se na donacijama vjernika, prodaji poštanskih maraka i suvenira te prihodima od muzeja. Vatikanski muzeji privlače milijune posjetitelja godišnje, a među najpoznatijim atrakcijama su Sikstinska kapela i Bazilika sv. Petra.

Iako malen, Vatikan ima velik utjecaj na svjetskoj sceni. Papa često djeluje kao diplomat i mirotvorac u međunarodnim sukobima. Vatikan održava diplomatske odnose s mnogim zemljama i aktivan je član nekoliko međunarodnih organizacija.

Po čemu je poznat Pariz? 10 simbola francuske prijestolnice

Po čemu je poznat Pariz? 10 simbola francuske prijestolnice

Po čemu je poznat New York? Grad koji nikad ne spava

Po čemu je poznat New York? Grad koji nikad ne spava