in

Katalonija: 17 najboljih znamenitosti koje morate posjetiti

Omeđena planinama i Sredozemnim morem, Katalonija je tradicionalna regija Španjolske koja je žestoko ponosna na svoju jedinstvenu kulturu. Barcelona je najposjećenija destinacija. Kao živopisni obalni grad, Katalonija je prepuna atrakcija i stvari koje možete učiniti, sa zadivljujućom srednjovjekovnom četvrti, iznenađujućom modernističkom arhitekturom i živahnom urbanom kulturom.

Suparnici Barcelone po povijesnoj važnosti su Girona, sa svojim srednjovjekovnim naslijeđem, i Tarragona, bivša rimska prijestolnica. Dalje, u idiličnom katalonskom krajoliku zelenih dolina i blago valovitih brežuljaka, turisti mogu otkriti neobične srednjovjekovne gradove; slikovite morske luke; i tiha seoska naselja, gdje su cvrkut ptica i crkvena zvona najglasniji.

Katalonija znamenitosti

Katalonska obala oduševljava obožavatelje sunca primorskim odredištima kao što su otmjeno ljetovalište Sitges i skrovite uvale Cadaqués na Costa Bravi te mirne vode Costa Daurada. Na svakoj usputnoj stanici u Kataloniji lokalna gastronomija izmamit će posjetitelje lokalnim specijalitetima poput Esqueixade, salate od paprike, rajčice i slanog bakalara.

Planirajte svoja putovanja kroz Kataloniju s našim popisom najboljih mjesta i atrakcija.

Katalonija: 17 najboljih znamenitosti koje morate posjetiti
Foto: Unsplash

Barcelona

Sunčana i puna događanja, Barcelona nudi prekrasan mediteranski krajolik u kombinaciji s užurbanom urbanom energijom. Ovaj raskošni grad drugi je najveći grad u Španjolskoj, kao i glavni grad regije Katalonije.

Barri Gòtic (Gotička četvrt) područje je starog grada s najjačom atmosferom, prekrasno područje nevjerojatno uskih ulica, drevnih uličica i tihih trgova na kojima se okuplja lokalno stanovništvo. Ovdje se često mogu naći ulični svirači koji sviraju klasičnu španjolsku gitaru, što pridonosi čarobnom ambijentu.

Izvan starog grada nalaze se široke avenije s drvoredima koje vode do prekrasnih plaža duž luke. Najživahnija ulica Barcelone je La Rambla, ulica s drvoredima s brojnim trgovinama i kafićima na otvorenom. La Rambla je u središtu gradskog društvenog života i vrvi od aktivnosti danju i noću.

Dok šetate La Ramblom, turisti bi se svakako trebali diviti palači Güell (Palau Güell), koja je remek-djelo avangardne arhitekture Antonija Gaudija. Ovaj povijesno-umjetnički spomenik s popisa UNESCO-a dizajniran je kao privatna rezidencija obitelji Güell u kasnom 19. stoljeću.

Druge znamenitosti koje morate vidjeti koje je stvorio Gaudí su Basílica de la Sagrada Família, nadrealno mjesto duhovnog bogoslužja, i park Güell koji je na popisu UNESCO-a, javni park koji sadrži fantastične klupe i otkačene fontane ukrašene šarenim keramičkim fragmentima.

Barcelona je poznata po svojim kulturnim znamenitostima i može se pohvaliti s više od 50 vrhunskih muzeja. Popularni muzeji su Museu Picasso, koji prikazuje opsežnu zbirku Picassovih umjetničkih djela iz njegovih ranih godina, i Museu Nacional d’Art de Catalunya, koji predstavlja dobro zaokruženu zbirku romaničke umjetnosti, gotičke umjetnosti, renesansnih i baroknih slika, katalonska modernistička umjetnost i fotografija.

Gastronomija je još jedna atrakcija za brojne posjetitelje. Barcelona ima 20 restorana s Michelinovim zvjezdicama. Za ugodno katalonsko gastronomsko iskustvo između razgledavanja, gurmani se mogu počastiti obrokom u restoranu Moments s dvije Michelinove zvjezdice na elegantnoj ulici Passeig de Gràcia (broj 38), nekoliko koraka od Gaudijeve Casa Batlló i nekoliko blokova iz Casa Mila, najpoznatije vile koju je dizajnirao Gaudi.

Katalonija: 17 najboljih znamenitosti koje morate posjetiti
Foto: Pixabay

Costa Brava

Protežući se sjeveroistočno od uvala i plaža Blanesa do katalonske granice s Francuskom, Costa Brava najslikovitija je obala Španjolske. Ova 1240 milja duga obala strmih litica i idiličnih plaža jedno je od omiljenih europskih obalnih igrališta, a njezini lijepi mali bijelo okrečeni gradovi mame umjetnike među kojima su Dalí, Picasso i Marc Chagall.

Pješčane plaže, poput one u živopisnom starom ribarskom selu Calella de Palafrugell, ušuškane su u uvalama ispod litica, a drugi gradovi, poput Santa Susanne, imaju izbor između nekoliko plaža, od prometnih plaža punih sunčališta i kioska do mirne uvale i plaže opremljene za vodene sportove i jedrenje.

Katalonija i Samostan Montserrat

Veličanstveni benediktinski samostan Montserrat nalazi se na vrhu stjenovite litice, okružen fantastično erodiranim liticama. Ovo dojmljivo prirodno mjesto ima nezemaljski dojam koji nadahnjuje dušu.

Žičara prevozi posjetitelje na planinu (preko 500 metara nadmorske visine) do samostana. S njegove uzvišene točke pruža se pogled na katalonski krajolik koji oduzima dah.

Povijest samostana seže u 1025. godinu, kada je osnovan na mjestu malog planinskog samostana Santa Maria de Montserrat. Ubrzo se pročulo o čudima koja je ovdje činila Djevica, a samostan je prerastao u važno hodočasničko mjesto.

Rezbarija Naše Gospe od Montserrata iz 12. stoljeća, poznata kao “La Moreneta” (“Crna Madona”), a danas je Montserrat jedna od najvećih turističkih atrakcija Španjolske.

Samostanski kompleks uključuje crkvu, knjižnicu i muzej likovne umjetnosti. Posjetitelji će također cijeniti restoran i kafeteriju u sklopu hotela. Putnici koji provode noć mogu odsjesti u hotelu s tri zvjezdice Abat Cisneros, koji se nalazi u obnovljenoj samostanskoj zgradi koja je služila kao hostel za hodočasnike od 1563. godine.

Katalonija: 17 najboljih znamenitosti koje morate posjetiti
Foto: Pixabay

Katalonija i Girona

Girona je blistavi krunski dragulj Katalonije. Ovaj srednjovjekovni grad opasan zidinama, 103 kilometra od Barcelone, ima bogato kulturno nasljeđe s različitim utjecajima starih Rimljana, Arapa iz maurskog doba i Židova.

Izgrađen na desnoj obali rijeke Onyar, Stari grad uključuje dva područja okružena drevnim bedemima: Força Vella, koja ocrtava izvorni rimski grad utemeljen prije više od 2000 godina, i srednjovjekovnu četvrt, koja je proširila grad u 14. i 15. stoljeće. Ove atmosferske povijesne četvrti pune su uskih pješačkih ulica i impresivnih srednjovjekovnih zgrada.

U Força Vella, Catedral de Girona otkriva zanimljivu mješavinu arhitektonskih elemenata: romanički klaustar, gotička unutrašnjost i barokna fasada. Zasvođena lađa druga je najveća na svijetu, nakon Bazilike Svetog Petra u Vatikanu. Riznica katalonske katedrale prikazuje rijetku romaničku tapiseriju, nazvanu Tapiserija stvaranja, zajedno sa srednjovjekovnim rukopisima.

Ostali važni vjerski spomenici su benediktinski samostan de Sant Pere de Galligants iz 12. stoljeća; romanička crkva Sant Nicolau, koja se danas koristi kao izložbeni prostor; i srednjovjekovni gotički samostan Sant Doménech okružen prekrasnim vrtovima.

Glavna ulica Starog grada je Rambla de la Libertad, pješačka ulica duž koje se nižu trgovine i kafići. Još jedno zanimljivo područje za istraživanje je Židovska četvrt (El Call), jedna od najbolje očuvanih u Španjolskoj. U srednjem vijeku ova je katalonska četvrt imala važnu sinagogu i centre kabalističkog proučavanja.

Trgovi Placa del Oli i Placa del Vi zadržali su svoj izvorni ambijent. U blizini židovske četvrti posjetitelji mogu otkriti kulturnu ostavštinu Maura. Arapske kupelji, sada smještene u kapucinskom samostanu, imaju paviljon stupova u islamskom stilu na čijem je vrhu osmerokutna kupola.

Tarragona

Tarragona je atraktivan primorski grad koji kao da ima baš sve: sunce, plaže i zanimljive povijesne spomenike. Otprilike 100 kilometara od Barcelone, ovaj lučki grad na Costa Dauradi doista je vrijedan izlet ili alternativna baza za istraživanje Katalonije.

Ljubitelji plaže bit će zadovoljni ako ovdje provedu nekoliko dana. Veći dio grada gleda na Sredozemno more, a spektakularna plaža Playa del Milagro nalazi se na pješačkoj udaljenosti od povijesnog središta grada.

Ljubitelji povijesti bit će oduševljeni starorimskim građevinama Tarragone koje su na popisu UNESCO-a i koje se nalaze po cijeloj Tarragoni, posebno nevjerojatno dobro očuvanim rimskim amfiteatrom iz drugog stoljeća. Među glavnim atrakcijama Tarragone su i katedrala iz romaničkog doba i šarmantne srednjovjekovne ulice.

U Tarragoni ne smijete propustiti Barrio del Serrallo, slikovitu lučku četvrt. El Serrallo je staro ribarsko mjesto i još uvijek je živahna obalna četvrt. U luci velika flota ribarskih brodova dovozi svježi ulov koji se prodaje na ribarnici u susjedstvu. U ukusnim jelima od morskih plodova možete uživati ​​u restoranima na obali u susjedstvu.

Sitges

Uz Sredozemno more, samo 42 kilometra od Barcelone, Sitges mami posjetitelje u potrazi za zlatnim plažama i maženim opuštanjem uz more. Grad ima plažu s “Plavom zastavom” s mirnim morem idealnim za kupanje. Marina za jahte i golf tereni doprinose ambijentu odmarališta.

Sitges nudi i kulturu; njegovo povijesno središte ima dvije lijepe crkve, Iglesia de Sant Bartomeu i Iglesia de Santa Tecla. Tijekom kasnog 19. i ranog 20. stoljeća, mnogi španjolski modernistički spomenici izgrađeni su diljem grada.

Izvrstan primjer ove avangardne modernističke arhitekture je Cau Ferrat gdje je živio poznati španjolski pisac i umjetnik Santiago Rusiñol. Njegov dom i umjetnički atelje postali su okupljalište koje je privlačilo brojne umjetnike i intelektualce, dajući gradu boemsku atmosferu.

Za one koji cijene gurmansku kuhinju, Sitges ima mnogo toga za ponuditi. Grad ima obilje renomiranih restorana koji poslužuju vrhunsku gastronomsku kuhinju, posebno jela katalonske regije.

Dalíjev kazalište-muzej u Figueresu

Poznat po svojoj povezanosti sa Salvadorom Dalíjem, tradicionalni katalonski gradić Figueres leži u mirnoj riječnoj ravnici pokrajine Girona (140 kilometara od Barcelone). Glavna turistička atrakcija grada je kazalište-muzej Salvadora Dalíja, koje je posvećeno djelima nadrealističkog genija.

Smješten u Gradskom kazalištu iz 19. stoljeća, muzej predstavlja sve aspekte Dalíjeve umjetnosti i prikazuje neka od njegovih najvećih slikarskih remek-djela. Sa svojim ekspanzivnim asortimanom, kolekcija pokazuje umjetnikov puni raspon kreativnog izražavanja.

Muzej također ima filmoteku koja sadrži zbirku audiovizualnih sadržaja koje je stvorio Salvador Dalí. Tijekom cijele godine muzej je domaćin posebnih događaja i festivala.

Park prirode Cadaqués i Cap de Creus

U blizini prirodnog parka Cap de Creus, Cadaqués je očaravajuće selo na obali Costa Brave (170 kilometara od Barcelone). Sa svojim bijelo okrečenim kućama koje grle zaštićeni zaljev, stari grad Cadaquésa ima osebujan ambijent mediteranske luke. Selo je desetljećima očaravalo umjetnike i još uvijek nudi živahnu kulturnu scenu s brojnim umjetničkim galerijama i muzejima.

Park prirode Cap de Creus prirodni je rezervat na poluotoku Creus s netaknutom obalom i kristalno čistim tirkiznim morem. Stjenovita i stjenovita obala parka prirode Cap de Creus nudi mogućnosti za planinarenje i šetnje prirodom.

Oko 30 minuta vožnje od Cap de Creusa, obalni grad Roses počeo je kao drevna grčka kolonija. Roses ima monumentalnu renesansnu citadelu s pogledom na Sredozemno more.

Katalonija i Real Monasterio de Santa María de Poblet

Kraljevski samostan Santa María de Poblet udaljen je 141 kilometar od Barcelone, smješten u rezervatu prirode Parc Natural de Poblet. Samostanski kompleks veličanstven je prizor u mirnom krajoliku brežuljaka obraslih vinovom lozom. Okružen nazubljenim obrambenim zidinama, izdaleka se čini kao utvrđena citadela.

Ovaj samostan pod zaštitom UNESCO-a osnovan je u 12. stoljeću za cistercitske redovnike i smatra se blagom cistercitske arhitekture. Stoljećima je red koristio ovo mirno mjesto za svoje duhovno bogoslužje. Kompleks zgrada je još uvijek aktivan samostan s blagovaonicom i redovničkim konakom.

Manastir Poblet je od 13. stoljeća služio kao kraljevski panteon. Unutar samostanske crkve, Basílica de Santa María de Poblet, nalaze se grobnice kraljeva Aragona.

Turisti su dobrodošli posjetiti samostan Poblet tijekom cijele godine, osim 1. siječnja, 27. veljače, 2. srpnja, 25. prosinca i 26. prosinca. Radno vrijeme je od 10:00 do 17:00 (sa zatvaranjem u vrijeme ručka od 12:30 do 15:00). Posjetitelji mogu vidjeti baziliku, klaustar i kaptol. Samostanski kompleks također uključuje muzej i knjižnicu s arhivom povijesnih dokumenata.

Unutar kompleksa nalazi se hotel s tri zvjezdice na mjestu gdje se nekada nalazio hodočasnički dom iz 13. stoljeća. Hostatgeria de Poblet privlači turiste koji traže opuštajuće noćenje u rezervatu prirode. Hotelski restoran Bosseria nudi vrhunsko gastronomsko iskustvo i gurmansku kuhinju pripremljenu od lokalnih namirnica, uključujući voće iz samostanskog voćnjaka.

Katalonija i Srednjovjekovni Vic

Vic je ljupki srednjovjekovni gradić u mirnom okruženju uz obalu rijeke Mèder, oko 72 kilometra od Barcelone. Grad ima dvije povijesne četvrti: područje oko Castillo de Montcada i oko katalonske katedrale.

Vic ima impresivnu umjetničku baštinu. Dobro mjesto za početak razgledavanja je Catedral de Sant Pere (otvorena svaki dan od 10 do 13 sati i od 16 do 19 sati). S romaničkim zvonikom, gotičkim klaustrima i neoklasicističkim baroknim pročeljem, mješavina arhitektonskih stilova katedrale odražava obnove izvršene tijekom stoljeća. Unutrašnjost katedrale krase izuzetni murali Josepa Maríe Serta.

Još jedna nezaobilazna kulturna atrakcija u Vicu je Episkopski muzej. Ovaj muzej prikazuje remek-djela religioznog slikarstva i skulpture iz romaničkog i srednjovjekovnog razdoblja.

Za one koji traže opuštajuće noćenje, luksuzni Parador de Vic-Sau smješten je u bujnom vrtu s pogledom na planine Guillerias i rezervoar saune. Ovaj vrhunski hotel s četiri zvjezdice ima vanjski bazen i odličan gurmanski restoran.

Besalú

Srednjovjekovni gradić savršen za sliku, Besalú je neobična zbrka popločanih ulica i tihih trgova koji otkrivaju impresivne povijesne građevine. Grad ima atmosferičnu staru sefardsku četvrt sa srednjovjekovnim židovskim kupkama koje su se koristile za ritualno pranje.

Nekoliko fascinantnih drevnih kršćanskih spomenika nalazi se u Besalúu, uključujući benediktinski samostan Sant Pere iz 10. stoljeća, kapelu Santa Maria iz 10. stoljeća, romaničku crkvu Sant Vicenç iz 13. stoljeća i crkvu Sant Julià iz 17. stoljeća.

Još jedan trag prošlosti grada je most Viejo sagrađen u 11. stoljeću i obnovljen u 14. stoljeću.

Besalú se nalazi 133 kilometra od Barcelone u lijepom području Katalonije, u blizini prirodnog rezervata La Garrotxa u valovitim brežuljcima Pirineja.

Olot i Pirinejsko podnožje

U podnožju Pireneja (112 kilometara od Barcelone), Olot ima opuštenu atmosferu i živ kulturni život. Ugodni drvoredi, neobične kavane na otvorenom i stare aristokratske vile daju gradu elegantan ambijent.

znamenitosti Olota uključuju muzej moderne umjetnosti; mnoge galerije; i župna crkva iz 18. stoljeća, Parròquia de Sant Esteve, koja ima prekrasnu baroknu oltarnu sliku.

Museu de la Garrotxa posvećen je umjetničkoj i kulturnoj povijesti regije Garrotxa. Poseban fokus muzej ima na umjetničkom stvaralaštvu. Za one koji cijene modernu umjetnost, ovaj muzej jedno je od najboljih mjesta za posjetiti u regiji.

Ljubitelji prirode uživat će u izletu iz Olota do Parque Natural de la Garrotxa kako bi otkrili nevjerojatan surov krajolik koji su formirali vulkani.

Katalonija i Seu d’Urgell

Putnici mogu uživati ​​i u opuštajućem bijegu u miran seoski gradić u La Seu d’Urgell. Nalazi se u zadivljujućem prirodnom okruženju s katalonskim planinama i Andorskim Pirinejima kao pozadinom. Ovaj slikoviti povijesni grad nalazi se u pokrajini Lleida, 173 kilometra od Barcelone i 88 kilometara od nacionalnog parka Aigüestortes i Estany de Sant Maurici.

Najzanimljivije mjesto je romanička katedrala pod talijanskim utjecajem, sagrađena u 11. i 12. stoljeću. Ostali važni spomenici su romanička crkva Sant Miquel iz 11. stoljeća, Ayuntamiento (Gradska vijećnica) iz 15. stoljeća i samostan Sant Domingo koji je pretvoren u hotel Parador de Turismo.

Romanički samostan Santa María de Ripoll

Ovaj romanički samostan bio je važno monaško središte u Kataloniji tijekom srednjeg vijeka. Kompleks koji datira iz 12. stoljeća, uključuje crkvu s izvanrednim trijemom koji prikazuje biblijske prizore i miran klaustar dizajniran da potakne duhovnu kontemplaciju.

Još jedan značajan vjerski spomenik Ripolla je Iglesia de Sant Pere iz 12. stoljeća s predromaničkim arhitektonskim elementima. Danas je u crkvi smješten gradski etnografski muzej. U 19. stoljeću s dolaskom željeznice, Ripoll (109 kilometara od Barcelone) postao je užurbani trgovački grad s rastućom tekstilnom industrijom.

Banjoli

Ovo idilično utočište u prirodi udaljeno je samo 18 kilometara od Girone i 121 kilometar od Barcelone, u blizini prirodnog rezervata La Garrotxa. Okružen zelenim valovitim brežuljcima Sierra Rocacorbe, grad je smješten između dvije rijeke na obalama jezera Banyoles.

Banyoles ima drevnu povijest, s važnom tekstilnom industrijom od 13. stoljeća. U ljupkom starom središtu grada nalazi se nekoliko zanimljivih vjerskih spomenika: crkva Santa María del Turers iz 14. stoljeća i neoklasični samostan Sant Esteve.

Druge važne znamenitosti su Pia Almoina, srednjovjekovni dvorac izgrađen u 14. stoljeću u kojem se nalazi Arheološki muzej, i Llotja del Tint, zgrada iz 15. stoljeća koja se koristila za bojanje tekstila.

Vrhunac posjeta Banyolesu je prekrasno jezero s opsegom od šest kilometara. To je prekrasno mjesto za opuštanje, šetnje prirodom, vožnju biciklom ili vožnju čamcem. Turisti mogu iznajmiti male čamce za veslanje, kajak ili kanu. Ribolov je još jedna popularna zabava, s vrijednim ulovom koji se može pronaći u netaknutim vodama.

Katedrala u Solsoni

Sjajna katedrala u Solsoni, 107 kilometara od Barcelone, sagrađena je u 14. stoljeću u gotičkom stilu, ali otkriva arhitektonske elemente ranije romaničke crkve.

U tipičnom romaničkom stilu, unutrašnjost ima tri apside ukrašene arkadama. Zvonik je također iz izvorne romaničke građevine.

Pročelje ima barokne ukrase dodane u 18. stoljeću, a neoklasični klaustar prikazuje romaničku kamenu ikonu Gospe od klaustra.

Embalse de Talarn

Oko osam kilometara sjeverno od Trempa nalazi se Embalse de Talarn, veliko jezero formirano branom koja opskrbljuje hidroelektranu. Jedno od najvećih slatkovodnih tijela u Kataloniji, jezero je okruženo prekrasnim krajolikom, s mnogo borova i skrovitim uvalama.

Ribolov, promatranje ptica, vožnja čamcem, jedrenje i kampiranje ovdje su popularne aktivnosti, a označene pješačke staze i staze za 4×4 također se provlače kroz neravni vlak.

Katalonija: 17 najboljih znamenitosti koje morate posjetiti
Foto: Unsplash

Katalonija zanimljivosti

Katalonija okuplja preko 16% stanovništva Španjolske, sa 7.5 milijuna stanovnika

U Španjolskoj postoji 17 autonomnih zajednica, a Katalonija je jedna od najpoznatijih. Iako pokriva samo nešto više od 6,3% teritorija Španjolske, mnogo je važnija za zemlju od većine zajednica.

Katalonija ima 7,45 milijuna stanovnika, što je više od 16% ukupne populacije Španjolske. Njezino idealno vrijeme s mediteranskim plažama, kao i snažan katalonski identitet učinit će je zauvijek vrlo naseljenom regijom Španjolske. Po broju stanovnika nalazi se na drugom mjestu nakon Andaluzije.

U Kataloniji su čak tri službena jezika

Vjerojatno ste već čuli za katalonski, poznati dijalekt koji je vrlo važan u regiji i kojim se gotovo svi služe. Neki ljudi čak govore katalonski samo namjerno, kao način protesta i pokazivanja svojih separatističkih ideja (regija je vrlo poznata po tome).

Pa, katalonski je toliko važan da je zapravo jedan od tri službena jezika u regiji, a drugi je očito španjolski. Međutim, ono što mnogi ljudi ne znaju je da u Kataloniji postoji i treći službeni jezik: okcitanski jezik.

Katalonija stvara više od petine španjolskog BDP-a

Što se tiče stanovništva, već znate koliko je Katalonija važna za Španjolsku, ali to nije jedina stvar: ona je zapravo stup gospodarstva cijele zemlje.

Iako je to relativno mala regija, ona sama stvara više od petine ukupnog BDP-a Španjolske, s gospodarstvom od više od 215 milijardi €. Njegov izvoz je još impresivniji, predstavlja više od četvrtine izvoza zemlje. Ekonomija Katalonije zapravo je toliko važna da nadmašuje većinu europskih zemalja.

Industrijska aktivnost predstavlja petinu BDP-a Katalonije

Vrlo razvijena, posebno oko Barcelone, industrijska aktivnost igra važnu ulogu u velikom planu BDP-a Katalonije. Industrijski sektor izravno ili neizravno utječe na polovicu gospodarstva regije.

Glavni industrijski sektori su hrana, motorna vozila, energetika, farmacija i kemikalije. Katalonija je vodeća u nekoliko drugih sektora, poput 3D ispisa, povezanih vozila i robotike.

Glavni grad Katalonije je Barcelona

Barcelona je jedan od najpoznatijih gradova u Europi, kao i jedan od najposjećenijih (zauzima 4. mjesto). To je zato što je katalonska kultura vrlo jedinstvena i univerzalna, baš kao i povijest i arhitektura.

Poznato je po Sagradi Familiji i njenim prekrasnim (iako umjetnim) plažama.

Katalonija je vrlo turistička regija

I trgovina i turizam vrlo su važni za regiju u smislu BDP-a. Turizam predstavlja 12% katalonskog BDP-a i postao je toliko važan tijekom proteklih godina da je sada jedna od tri glavne gospodarske djelatnosti.

Barcelonu i njezinu regiju svake godine posjećuje više od 19 milijuna turista, što je jedno od najposjećenijih mjesta u Europi.

Gotovo četvrtina španjolskih turista svake godine posjeti Kataloniju

Zapravo, da to stavimo u perspektivu, među svim turistima koji svake godine posjećuju Španjolsku, gotovo četvrtina njih odlučuje otići u Kataloniju.

Postoji nekoliko vrlo zanimljivih obilježja regije. U Kataloniji možete posjetiti i more i planine koje nisu toliko udaljene jedna od druge (cca 2 sata vožnje automobilom). Također, katalonska kuhinja je divna, a regija ima važnu povijest i kulturu.

Salvador Dalí bio je iz Katalonije

Svatko je barem jednom čuo za Salvadora Dalíja. Bio je poznati španjolski nadrealistički umjetnik s vrlo ekscentričnom osobnošću. Rođen je u Figueresu u Kataloniji 1904. godine.

Bio je vrlo poznat po svom iznimno preciznom radu, tehničkim vještinama i što je najvažnije po svom bizarnom radu. Dalíjevo najpoznatije djelo je “Postojanost sjećanja”.

Antoni Gaudí je još jedan poznati umjetnik iz Katalonije

Poznati arhitekt Antoni Gaudí još je jedan fantastičan umjetnik koji je rođen u Kataloniji, u Reusu. Umro je u Barceloni u 73. godini nakon što ga je udario tramvaj, ali nam je ostavio nevjerojatnu Sagradu Familiju.

Zapravo, sedam njegovih djela klasificirana su kao mjesta svjetske baštine UNESCO-a. Zbog svoje vjere dobio je nadimak “Božji arhitekt”.

Katalonski je bio zabranjen od strane frankističke diktature gotovo 40 godina

Tijekom 36 godina, od 1939. do 1975., Francisco Franco vladao je Španjolskom kao diktator. Nakon što je predvodio nacionalističke snage da sruše Drugu španjolsku Republiku tijekom građanskog rata, uspostavio je zloglasnu frankističku Španjolsku.

Njegov režim učinio je sve da iz Španjolske kirurški ukloni katalonski, zabranili su ga u školama i javnoj upravi, oštro kaznivši sve koji su ga koristili.

Katalonija je stvorila vlastiti Atlas: Katalonski atlas

Napravljen 1375. godine, Katalonski atlas remek je djelo srednjovjekovnih karata. Zapravo je proglašen najvažnijim od svih.

Izvorno se sastojao od šest okomito presavijenih listova. Bili su obojeni raznim bojama, poput zlata i srebra. Atlas je nastao od tekstova, ilustracija i, naravno, karata.

Zdravstveni sustav u Kataloniji jedan je od najboljih na svijetu

Neke zemlje, poput Sjedinjenih Američkih Država, imaju malo ili nimalo zdravstvenog sustava. Neki drugi, poput Francuske, imaju dobar zdravstveni sustav. Katalonski zdravstveni sustav među najboljima je u cijelom svijetu.

Barcelona je stup inovacija u smislu tehnologije i medicinske skrbi. Više od 10 000 pacijenata dolazi iz inozemstva samo kako bi dobili tretman u jednoj od najkvalitetnijih ustanova u Barceloni.

Obrazovanje je vrlo važno u Kataloniji i nudi vrlo širok raspon škola

Nije ni čudo zašto toliko ljudi voli živjeti u Kataloniji. Osim što ima nevjerojatan zdravstveni sustav, tamo je vrlo razvijeno i obrazovanje.

Školski sustav je učinkovit i nudi međunarodne programe, s više od 720 škola. U Kataloniji postoji 12 sveučilišta i 35 međunarodnih škola, a u Barceloni se nalaze neke od najprestižnijih poslovnih škola na svijetu.

Arapski, za razliku od španjolskog, nije imao veliki utjecaj na katalonski

U Španjolskoj su Mauri vladali više od 700 godina. Došli su s juga zemlje, zauzeli područje i pomogli mu da nevjerojatno brzo raste, posebno u arhitekturi i poljoprivredi.

Dok je španjolski bio pod jakim utjecajem arapskog (još uvijek ima dugačak popis posuđenica do danas), katalonski jedva da je izmijenjen.

Od 1833. godine katalonska renesansa pomaže da jezik postane važniji

Ne samo da je katalonski ugašen tijekom frankističke diktature, već je zbog svoje komplicirane povijesti i statusa doživio veliki pad tijekom 17. i 18. stoljeća.

Međutim, objavljivanje “Ode domovini” Bonaventure Carlesa Aribaua bio je veliki korak za Catalana. Zahvaljujući njemu započela je “Renaixença” (“Renesansa”) jezika, a na katalonskom su objavljena mnoga fantastična književna djela. To još uvijek traje i do danas.

Učitelji, liječnici i zaposleni u javnom sektoru moraju prema zakonu znati govoriti katalonski

Kao jedan od službenih jezika, katalonski ima znatan utjecaj na regiju, koja ima neke vrlo specifične zakone.

Jedna od njih kaže da ako radite u obrazovnom, medicinskom ili javnom sektoru, morate znati govoriti katalonski.

Katalonski se ne govori samo u Kataloniji

Ovo je vjerojatno daleko najzanimljivija činjenica na današnjem popisu. Katalonski je amblem Katalonije, a mogao bi biti i poznatiji od same regije. To je tako ključni dio katalonskog identiteta da se čini čudnim da se može govoriti negdje drugdje.

No, u Valenciji, Andori, Balearskim otocima i Aragonu, također možete govoriti katalonski.

Postoji poseban katalonski događaj na kojem se ljudi oblače kao vragovi

“Correfoc” (što doslovno znači “run-fire”) tradicionalni je katalonski događaj. Ovo slavlje uključuje mnoge izvođače odjevene u vragove.

Povrh toga, tu je i puno vatrometa, kao i ples uz bubnjeve. U gradu možete vidjeti i kazalište čiji je cilj rekreirati dvoboj dobra i zla.

Katalonija je bila prva regija koja je zabranila borbe s bikovima

Borbe s bikovima jedna su od najlegendarnijih i najkontroverznijih tradicija u Španjolskoj. Sastoji se od toreadora koji pokušava pokoriti, a ponekad i ubiti bika, prema određenim pravilima i kulturnim tradicijama. Diljem svijeta postoje neke varijacije ove prakse, no najpoznatija je u Španjolskoj.

U znak prosvjeda protiv ove tradicije, Katalonija je 2010. godine odlučila zabraniti borbe s bikovima i tako postala prva regija koja je to učinila.

Katalonci ne slave Valentinovo kao većina svijeta

Mogli ste čuti za Dan Svetog Jurja u Barceloni. Zapravo, ova je tradicija zajednička cijeloj regiji Katalonije.

Katalonci 14. veljače ne dijele ruže ni čokolade, već ga slave 23. travnja. Na ovaj dan poklanjaju jedni drugima ruže i knjige, slaveći svetog zaštitnika Katalonije.

George Orwell se dobrovoljno prijavio u borbu protiv Francovih nacionalista

George Orwell u svom djelu “Homage to Catalonia” opisuje svoje volontiranje u Marksističkoj stranci.

Užasna stvarnost fronte u Barceloni prikazana je na strastven način. Orwell je bio uvjeren da se za revolucionarni cilj dobro boriti. Barcelonu u tim teškim vremenima predstavlja kao utopiju.

Katalonski službeno nije dijalekt španjolskog, već cijeli jezik

Većina ljudi vjeruje da je katalonski dijalekt španjolskog, jer se uglavnom govori u jednoj određenoj regiji, iako je malo rašireniji od drugih dijalekata.

Međutim, katalonski je, službeno, cijeli jezik. Kad su Rimljani osvojili ovo područje, u cijelom mjestu se govorio latinski. Katalonski se tada razvio neovisno o španjolskom, a sada ga govori oko 9 milijuna ljudi.

Katalonski je kompliciraniji nego što mislite

Kad razmišljate o jeziku, mogli biste pomisliti na neke njegove dijalekte. Iako katalonski nije univerzalni jezik, ipak ima nevjerojatnih šest dijalekata!

U Algherou postoji Algherese. Na Balearskim otocima, Baleari. U Roussillonu (Južna Francuska), Rousselonese. U Barceloni, Tarragoni i Gironi, središnji katalonski. U Lleidi, sjeverozapadni katalonski. I na kraju u Valenciji, Valencijski.

Postoji nacionalni dan posvećen Kataloniji

Na dan 11. rujna u Kataloniji svi slave “La Diada Nacional de Catalunya”, nacionalni dan Katalonije.

To je službeni nacionalni simbol, iako Katalonija nije država. Ovaj dan obilježava pad Barcelone 1714. godine. To je značilo gubitak katalonskih ustava i uspostavu apsolutizma. Na ovaj dan ljudi ističu zastave i polažu cvijeće.

Kružni ples sardana u Kataloniji je vrlo poznat

Poznati ples u Kataloniji je “sardana”. Sastoji se od velike grupe ljudi koji plešu u ritmu u krugovima.

Bio je toliko poznat da je bio izložen 1992. tijekom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara kako bi ga mogao vidjeti cijeli svijet. Ponosni ljudi Katalonije toga su dana izvršili veliki utjecaj, a njihova tradicija, kultura i jedinstvenost od tada su prepoznati diljem svijeta.

Češka: 18 najbolje ocijenjenih turističkih atrakcija

Češka: 18 najbolje ocijenjenih turističkih znamenitosti

Najluksuznija all-inclusive odmarališta na svijetu (Top 21)

Najluksuznija all-inclusive odmarališta na svijetu (Top 21)